Novemberben eldől a CEU sorsa

Ha a magyar kormány nem írja alá az egyetem maradását garantáló megállapodást, akkor az amerikai diplomát adó képzéseik egy év múlva már Bécsben indulnak.

Michael Ignatieff a döntés bejelentése után a hvg.hu-nak exkluzív interjút adott a CEU lehetséges költözéséről, az ő személyes motivációjáról, és az elmúlt másfél év mérlegéről.

hvg.hu: Most akkor költözik Bécsbe?

Michael Ignatieff: Nem, a bejelentést úgy kell érteni, hogy megelégeltük a patthelyzetet. Mi maradni akarnánk, ehhez azonban olyan írásos megállapodásra van szükségünk a kormány részéről, amelyben az egyetem felügyelő bizottsága is megbízhat. Ez egy nagy intézmény, amely nem működhet bizonytalanságban. Garanciát kell szereznem, hogy meggyőzzem őket Budapest mellett. Ahogy korábban elmondtuk, már egy éve készítjük elő bécsi programjaink indítását, de

ha van mód a magyar fővárosban tartani a diplomás képzéseinket, akkor ezek nem fognak elköltözni.

ceurektor1

Michael Ignatieff
© Máté Péter

hvg.hu: Annak szimbólumértéke van, hol rendezik be a rektori irodát. Ön akkor is marad, ha nincs megállapodás? Vagy fordítva, akkor is Bécsből kezdi az új tanévet, ha a magyar kormány aláírja a szerződést?

M. I.: Én a magam részéről szeretem Budapestet, és itt szeretnék maradni minden körülmények között. Ha a diplomás képzéseink Bécsbe kényszerülnek, akkor rektorként ezen fogok dolgozni. De tudja, én nem szeretem ezt a vitát az új központ hollétéről. Számunkra ez érzelmi kérdés. A CEU szíve és lelke Budapesten van.

hvg.hu: És itt is marad?

M. I.: Ezt szeretném. A felügyelő bizottság azonban nagyon helyesen figyelmeztetett, hogy nem folytatódhatnak a dolgok, ahogy eddig. Garanciákat kell szereznem. Ha a magyar kormány ezeket nem tudja megadni, akkor azzal minket kitaszítanak ebből az országból.

hvg.hu: Úgy tűnik számunkra, hogy két, egymással párhuzamos síkon zajlik a küzdelem és a kommunikáció. Van egy politikai vita a CEU és a kormány között, valamint van önök részéről egy igyekezet, hogy az egyetem működését mindenáron biztosítsák. A politikai meccs a Budapesten maradásról szól, az üzleti érdek pedig az elköltözésről.

M. I.: Remélem, a kormányhoz is eljut, amit mondok.

Én nem azért ragaszkodom Budapesthez, hogy egy politikai harcot fenntartsak egy demokratikusan megválasztott vezetéssel szemben. Engem a küzdelem nem érdekel, és nem érdekli ez a felügyelő bizottságot sem. Mi egy tudományos intézmény vagyunk.

Az elejétől fogva ismételgetem: nem vagyok Orbán Viktor ellenzéke, és a CEU nem civil szervezet. Az ország egyik legjobb tanintézménye a miénk. Számunkra az egyetem érdeke az első. Ha itt nem tudunk szabadon és háborítatlanul dolgozni, akkor olyan városba kell költöznünk, ahol ennek feltételei adottak.

 

hvg.hu: Nem volna egyszerűbb, simán elköltözni? Néhány szép épület itt maradna, de a harctól is megszabadulnának.

ceurektor2

© Máté Péter

M. I.: Tényleg azt javasolja nekem egy magyar hírportál, hogy hagyjuk el Magyarországot?

hvg.hu: Ennek a ragaszkodásnak kell, hogy legyenek érzelmi vagy személyes okai, mert logikusnak nem tűnik.

M. I.: Higgye el nekem, hogy ez nem személyes. Én senki nevében nem vívok Budapesten csatákat. Egy intézmény működését próbálom garantálni, és azért szeretnék ebben a városban maradni, mert van egy csodás magyar tanszékünk, vannak fantasztikus magyar munkatársaink és diákjaink. Ez egy tökéletes város, hogy abban tanuljunk és lakjunk. Ennyire egyszerű.

A magyar kormány az, amely ebből politikai kérdést csinált. Engem a közügyek nem érdekelnek, nem is vagyok állampolgára az önök országának. Csak az intézményt védem.

hvg.hu: Másfél évvel ezelőtt, a Lex CEU meglepő bejelentését követő napon a hvg.hu kérdésére azt mondta, a magyar kormány nem fog tudni ártani az egyetemének. Nagyon optimistának bizonyult a jóslata. A CEU-nak jelentős kára keletkezett.

M. I.: Ha a károk alatt azt érti, hogy nincsenek jelentkezőink és elsőéveseink, akkor azt kell mondanom, hogy ez nem igaz, vagyis kárunk nem keletkezett. Ha azt érti ez alatt, hogy nem tudunk bővülni, akkor is azt tudom válaszolni, hogy ez alapján sem ártottak nekünk. Nyomás alatt állunk, de kár nem ért.

hvg.hu: Pénzt vesztettek.

M. I.: Nem igaz.

hvg.hu: A Bécsbe költözés rengeteg pénzbe kerül.

M. I.: Igen, az nagyon drága. De ezt az árat hajlandóak vagyunk megfizetni. Úgy gondoljuk, ez garantálja, hogy minden körülmények között túléljünk és fejlődni tudjunk.

hvg.hu: Mondunk mást. El kellett halasztaniuk a menekültek akadémiai integrációját segítő programot idén szeptemberben.

M. I.: Igen, erre kényszerítettek minket a törvények. A kormány állandóan azt állítja, hogy mi megszegjük a jogszabályokat, miközben mi minden paragrafust alaposan tanulmányozunk. Arra jutottunk, hogy az új törvény az egész intézmény gazdálkodását veszélyeztetné, ezért halasztottunk. De most találtunk egy módot a folytatásra.

hvg.hu: Bécsben vagy Budapesten?

M. I.: A menekültek felzárkózását segítő programunk mindenképpen Budapesten folytatódik.

hvg.hu: A gender szakot be kellett zárniuk.

M. I.: Az Amerikában akkreditált képzést ez nem érinti, ahhoz ragaszkodunk.

Szerintünk a kormány ideológiától vezérelt döntése nagyon aggasztó, és innentől kezdve bármilyen tudományterületen megtörténhetnek önkényes lépések. Ez egész Magyarországnak rossz. Mi viszont folytatjuk a gender képzést.

hvg.hu: Tud még meglepetést okozni a kormány?

M. I.: Nézze, én nem dönthetem el, milyen kabinettel dolgozom együtt. A választás a magyar polgárok kezében van. Bárki nyer is a voksoláson, mi azzal fogunk együttműködni, ha a békés feltételek adottak. Ha nincs béke, akkor ennek megfelelően kell lépnünk. Mi mindent megtettünk, hogy megfeleljünk a magyar törvényeknek. Most a kormányon a sor, hogy döntsön. Ha pedig úgy gondolják, hogy mi valaminek még mindig nem felelünk meg, akkor legyenek szívesen pontosan megjelölni ezt a hiányosságot.

hvg.hu: Próbált magának támogatót szerezni Manfred Weber személyében? A néppárt még megsegítheti a CEU-t?

M. I.: Visszautasítom a kérdés mögötti sejtetést. Nincs egyetem, amely Weberre nyomást gyakorolhatna. Ez az igazság. Weber azon politikusok között volt, akikkel beszéltem, hogy elmondjam történetünket. Európában harminc politikussal találkoztam. Weber maga hozza meg döntéseit, és nagyon hálásak vagyunk a támogatásáért. És ennyi.

hvg.hu: Örülne, ha az amerikai kormány válaszlépéseket tenne az egyetem elüldözése esetén?

M. I.: Fontos megérteni, hogy mi soha, semmilyen válaszlépést nem szorgalmaztunk. Mi semmi olyat nem szeretnénk, ami Magyarországnak kárára van. Itt a magyar kormány az, amely az országnak károkat okoz döntéseivel.

Forrás: HVG