Tusk: Amíg én vagyok az Európai Néppárt elnöke, a Fidesz nem térhet vissza

Az Európai Néppárt elnöke szerint semmi sem változott Budapesten, így tárgyalni sincs miről. Határozatlan ideig továbbra is felfüggesztett tagja marad a Fidesz az Európai Néppártnak. Erről hétfőn Brüsszelben döntött a pártcsalád, eredetileg a Fidesz tagságáról is döntöttek volna, de ez lekerült a napirendről.

Donald Tusk az RTL Híradónak az ülés után azt mondta, hogy a Néppárt többségének az álláspontja egyértelmű. Semmi nem változott Budapesten, nem látszik változás sem a demokratikus alapértékek, sem a jogállamiság, sem a szólásszabadság területén, semmiben, amivel kapcsolatban korábban az aggodalmunkat fejeztük ki.

Amíg én vagyok az Európai Néppárt elnöke, a Fidesz nem térhet vissza.

Tusk azt is elmondta, nem engednek az alapértékeikből, ezért nem tárgyal Orbán Viktorral a Fidesz felfüggesztéséről. Azt is hozzátette, nem tárgyalásokon fog eldőlni, hogy a Fidesz a Néppártban, vagy azon kívül van.

A felfüggesztés meghosszabbítása senkit nem ért váratlanul, Donald Tusk pártelnök már a múlt héten bejelentette, hogy erre készül. Hiába akarják ugyanis rengetegen kirakni Orbán Viktort és a Fidesz EP-képviselőit, a Fidesz mellett állt ki több fajsúlyos tagállam, mint például az olaszok, a franciák és a németek egy része.

A felfüggesztés meghosszabbítása lényegében azt jelenti, hogy a Fidesz EP-képviselői továbbra is beülhetnek a frakcióba, de fontos tisztségeket nem vállalhatnak. Orbán Viktor azonban nem vehet részt a választmányokon és a kongresszusokon, így volt ez hétfőn is.

Orbán február 10-én Angela Merkel német kancellárhoz és Annegret Kramp-Karrenbauerhez, a kereszténydemokrata CDU elnökéhez utazik Berlinbe. Német lapinformációk szerint azt szeretné kipuhatolni, hogy a Fidesz milyen feltételek mellett maradhatna az Európai Néppártban. Ez arra utal, hogy korábbi kijelentései és fenyegetései ellenére nem feltétlenül akarja elhagyni az EPP-t.

Forrás: HVG.hu