Neves közgazdászok tiltakoznak a Fudan Egyetem ellen

Tizenöt közgazdász írta alá azt a nyilatkozatot, amelyben bírálják a Fudan Egyetem Budapestre tervezett campusát. Közben tüntetést is szerveznek a megvalósítás ellen. A közgazdászok által szignált dokumentumot a Facebookon tették közzé. Nyolc szakmai pontban szedték össze, szerintük miért nem kellene a kínai egyetemet Magyarországra hozni.

Íme a nyolc szakmai pont:

  1. a projekt kínai hitelből valósul meg;
  2. a költsége (540 milliárd forint) meghaladná a költségvetésben 2022-ben felsőfokú oktatásra szánt előirányzatot (90 milliárd forinttal meghaladja);
  3. a felvett hitel kamatlába hatszorosa lenne egy EU-s hitelnek;
  4. a hitel feltételei ismeretlenek;
  5. a betelepülő egyetem működtetése 2023 és 2027 között 100 milliárd forintba kerülne, és ezenfelül évi 15,5 milliárd veszteséget kellene megtéríteni;
  6. kisebbségi magyar részesedés lenne a fenntartásra létrehozott alapítványban;
  7. hátrányt jelentene a felsőoktatásnak, többek között a bérkülönbségek miatt;
  8. a tandíj sokszorosa lenne a magyar felsőoktatásban kiszabottnak, ezért csak egy szűk réteg engedhetné meg magának, hogy a gyerekét itt taníttassa.

A közleményt aláírták: Bihari Péter, Bod Péter Ákos, Chikán Attila, Felcsuti Péter, Győrffy Dóra, Király Júlia, Mellár Tamás, Nagy Zoltán, Oblath Gábor, Palócz Éva, Petschnig Mária Zita, Prinz Dániel, Riecke Werner, Scharle Ágota és Vértes András.

„Úgy ítéljük meg, hogy kifejezetten káros lenne a magyar gazdaságot és a jövő társadalmát további, soha meg nem térülő, újabb, több száz milliárd forintra becsülhető kiadással megterhelni”

– fogalmaztak a közgazdászok.

A Fudan Egyetem ügye óriási közéleti vitákat váltott ki az elmúlt hetekben, miután kiderült, hogy ferencvárosi Diákváros helyszínére tervezik felépíteni. Ellenzéki politikusok több szinten is hangot adtak véleményüknek. Karácsony Gergely például kijelentette, hogy semmilyen körülmények között nem hagyja, hogy a kínai egyetem a Diákváros kárára épüljön fel.

Schanda Tamás parlamenti és stratégiai államtitkár kedden arról beszélt a parlamentben, hogy a kormány azt akarja, hogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek, ennek érdekében fejlesztik a felsőoktatást, és ezért akarják, hogy egy világszínvonalú egyetem jöjjön az országba. Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester „négynemes” konzultációt indított a kínai egyetemről, amelyet június 4–13. között rendeznek meg. A beruházás miatt június 5-re pedig kormányellenes tüntetést is hirdetett Jámbor András és a Szikra Mozgalom a Hősök terére.

(Kiemelt kép: A Fudan Egyetem építésének tervezett helyszíne Budapest kilencedik kerületében, 2021. április 23-án. Fotó: AFP | Kisbenedek Attila)

Forrás: 168Óra